Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

13 Kresowa Dywizja Piechoty - Historia - Ludowe Towarzystwo Naukowo Kulturalne Garwolin

Przejdź do treści

Menu główne:

13 Kresowa Dywizja Piechoty

Wydarzenia

Pierwszy Marsz Śladami 13 Kresowej Dywizji Piechoty Samogoszcz – Osieck

           5 października dwie grupy rekonstrukcji historycznych, garwolińskiego 1 Pułku Strzelców Konnych oraz krakowskiego „Wrzesień 39”, podjęło się upamiętnienia walk 13 Kresowej Dywizji Piechoty z Armii Prusy w skład której wchodziły pułki: 43, 44 i 45. Punktem wyjścia był plac przed kościołem św. Jadwigi Śląskiej, księżnej polskiej, żony Henryka Brodatego.
Samogoszcz należy do najstarszych ośrodków administracji kościelnej w diecezji siedleckiej, leżała przy średniowiecznym szlaku templariuszy i innych rycerzy zakonnych z Krakowa na Łuków i Drohiczyn, jej początki sięgają XIV w., zaś obecną świątynię zbudowano w 1864 r., a konsekrował ją bp lubelski Walenty Baranowski w 1878 r.
Przeprawa przez Wisłę pod Samogoszczą była światkiem przemarszu rozmaitych wojsk w czasie I i II wojny światowej. Jedną z nich była 13 Kresowa Dywizja Piechoty. Oddział, liczący od 1300 do 3500 żołnierzy, przeprawił się 16 września 1939 roku przez Wisłę pod Kraskami następnie przeszedł na Podwierzbie i Podłęż, a z Maciejowic zgarnął resztki Grupy Operacyjnej Salomona. Następnie stanął na linii Samogoszcz – Skurcza, skąd uwiadomiony o ruchach niemieckiej grupy Kempf na szosie lubelskiej zdecydował się lasami Puszczy Osieckiej przedrzeć się do Warszawy, do której dotarło kilkuset żołnierzy. Jest jednak hipoteza, że całą ich drogę kontrolowali Niemcy, czy to przez wywiad lotniczy, czy też przez działalność V kolumny, czyli donosy kolonistów niemieckich znad Wisły.
Na nocleg stanęli w Pogorzeli Osieckiej, później przeszli przez Lasy Celestynowskie i Otwockie, a w Falenicy, 17 września, przyjęli bitwę z Niemcami.
Uczestniczy Marszu oddali hołd Bohaterom Narodowym – Żołnierzom Września 1939 r. i przeszli szlakiem, który pokonała polska jednostka we wrześniu 1939 roku, poprzez wsie Samogoszcz, Bączki, Rudę Tarnowska, Tarnów, Komisję, Cyganówkę, Malinówkę, Lipiny, Natolin, Czarnowiec i dotarli do Osiecka.

Mariusz Rombel, 2013.10.06.

 
Jesteś Katalog stron odwiedzającym stronę
 Statystyki
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego