Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Deblin - muzeum 2013 - Historia - Ludowe Towarzystwo Naukowo Kulturalne Garwolin

Przejdź do treści

Menu główne:

Deblin - muzeum 2013

Wycieczki - spotkania

8 czerwca 2013r. odbyła się wycieczka naszego koła LTNiK do Dęblina. Wzięło w niej udział kilkanaście osób. Dęblin okazał się bardzo interesującym miastem.
Spore wrażenie na starszych ale także młodych uczestnikach zrobiło Muzeum Sił Powietrznych. Muzeum powstało 1 kwietnia 2011 roku na bazie kolekcji lotniczej Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie. Uroczyste otwarcie muzeum nastąpiło 26 sierpnia 2011 roku. W dniu otwarcia Muzeum eksponowane było kilkadziesiąt samolotów, kilka śmigłowców, radary i rakiety przeciwlotnicze. Oglądaliśmy dawne i współczesne samoloty -  Lim-5 nr 305, Lim-6 nr 427, MiG-21PF nr 1702 oraz Su-20 nr 6255. Mogliśmy wejść do samolotu rządowego, który został wycofany z floty powietrznej RP.
Następnie pojechaliśmy obejrzeć z zewnątrz Twierdzę Dęblin (Iwangorod) – zespół obiektów fortecznych wzniesionych przez Rosję w XIX wieku u zbiegu Wieprza i Wisły a dokładnie Bramę Lubelską i Warszawską Twierdzy.
Nostalgiczne wrażenie zrobiła na nas wizyta na Cmentarzu Wojennym, na którym chowano żołnierzy od 1915r. Są tam mogiły żołnierzy z roku 1920. Oddalony od zgiełku miasta cmentarz tonie w ciszy, mogiły porosły trawą i dzikimi kwiatami.
Twierdza II „Mierzwiączka” przywitała nas piękną słoneczną pogodą. Na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XIX wieku przystąpiono do modernizacji i rozbudowy rosyjskich fortyfikacji. W jej ramach Twierdza Iwangorod została zmieniona w twierdzę fortową. Wzniesiono system 7 ceglano-ziemnych fortów, z których trzy znajdowały się na lewym brzegu Wisły. W latach dziewięćdziesiątych przeszły one modernizację, polegającą na wzmocnieniu betonem oraz rozbudowie powierzchni magazynowych. Mimo tych zmian twierdza, podobnie jak większość rosyjskich umocnień, była przestarzała i niedostosowana do warunków nowoczesnej wojny, zwłaszcza w przypadku konfliktu z Niemcami. W 1909 roku twierdza została skasowana. W następnych latach wiele elementów twierdzy zostało rozebranych bądź wysadzonych. Kolejna zmiana planów tuż przed wybuchem pierwszej wojny światowej ponownie nadała Dęblinowi status twierdzy i zadanie obrony przepraw przez Wisłę.
W latach 1914–15 okolice twierdzy były polem ciężkich zmagań między wojskami rosyjskimi a niemieckimi i austro-węgierskimi. Sama twierdza jednak została opuszczona w tych samych dniach, co inne umocnienia rosyjskie na zachodzie Cesarstwa.  4 sierpnia 1915 roku do twierdzy wkroczyły wojska niemieckie.
Nie spodziewaliśmy się w Dęblinie nastrojowego parku i zespołu pałacowego - córki właściciela Dęblina, Jerzego Mniszcha . Maryna Mniszchówna była żoną cara Dymitra Samozwańca I a po jego śmierci poślubiła Dymitra Samozwańca II. W pałacu funkcjonuje obecnie Wyższa Oficerska Szkoła Lotnicza. W stawie przed pałacem zakwitły grążele, które wszyscy uczestnicy obfotografowali dokładnie, bo to dzisiaj rzadko spotykany widok.

BO czerwiec 2013
Zdjęcia
Bożena Węgrzynek
Iwona Jończyk

 
Jesteś Katalog stron odwiedzającym stronę
 Statystyki
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego