Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Kazimierz nad Wisłą - Historia - Ludowe Towarzystwo Naukowo Kulturalne Garwolin

Przejdź do treści

Menu główne:

Kazimierz nad Wisłą

Wycieczki - spotkania

W dniu 29 maja 2014 roku grupa około 30 osób związana z naszym Towarzystwem wyjechała do Kazimierza nad Wisłą aby uczestniczyć w  48 Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych z całej Polski.        
Zanim rynek kazimierski i boczne uliczki wypełniły się tłumami przyjezdnych  z bliższych i dalszych części kraju, mogliśmy podziwiać poranne klimaty miasta, jeszcze ciche i senne. Z każdą godziną liczba uczestników festiwalu zwiększała się i już wkrótce było gwarno i tłumnie.
Zewsząd dobiegały rozmowy, muzyka i nagabywania do wróżb licznych cyganek przemierzających kazimierski rynek.
O 10.30 uczestniczyliśmy we mszy świętej w kazimierskiej farze, podczas której ksiądz nawiązał do piękna naszej kultury polskiej, do żywego kultywowania tradycji w różnych częściach kraju. Oprawa mszy to nie tylko barwne zespoły  ludowe ale również muzyka i modlitwa gwarą ubarwiona ludowymi instrumentami. Pięknie!
Barwny korowód przepięknych strojów ludowych i towarzyszące im dźwięki przeróżnych instrumentów umierającej kultury zarówno materialnej jak niematerialnej Polski, świetnie wpisują się w klimat Ludowego Towarzystwa, które stanowimy i są świadectwem wciąż żywej kultury wsi polskiej.                   Wytrawni słuchacze mogli nacieszyć uszy wielorakością doznań muzycznych instrumentów, które na co dzień już nie są używane ale lokalne środowiska ludowe nadal je kultywują.

Przepiękne stroje i fryzury urzekały swoją formą i kolorystyką.   
Pogoda dopisywała, a jako że większość uczestników Kazimierz odwiedziła już po raz kolejny, zwiedzaliśmy indywidualnie. Jedni woleli słuchać muzyki ludowej i podziwiać barwne stroje, popijając kawę i zajadając pyszne lody, inni aktywnie forsowali atrakcyjne miejsca: górę trzech krzyży, ruiny zamku, basztę, urocze wąwozy, stare spichlerze, muzea (nawet te z meteorytami) i inne.                                               Każdy według uznania bawił się jak chciał i atrakcyjnie spędzał czas, na miarę potrzeb i możliwości.  
Koniec wycieczki okrasił piknik na świeżym powietrzu, gdzie wszyscy świetnie bawiliśmy się przy ognisku, śpiewając  znane polskie szlagiery przy akompaniamencie gitary Kazika
Paciorka. Zajadaliśmy pieczone kiełbaski, świeżo zebrane jagody i domowe wypieki oraz przetwory.
Wypoczęci i zadowoleni, z uśmiechem na twarzach wróciliśmy do Garwolina, zanim jeszcze zaczął padać deszcz.  [Iwona Jończyk]                                                                                                                                                                  

 
Jesteś Katalog stron odwiedzającym stronę
 Statystyki
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego