Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Luzyc - Historia - Ludowe Towarzystwo Naukowo Kulturalne Garwolin

Przejdź do treści

Menu główne:

Luzyc

Prelekcje

Na Łużycu
„Łużyce – zapomniany region etnograficzny nad Wisłą”,

W niedzielę 20 maja 2012 roku o godzinie 17.30 w Publicznej Szkole Podstawowej w Mariańskim Porzeczu odbyła się prelekcja dr. Łukasza Maurycego Stanaszka z Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie na temat odrębności i unikalności regionu Łużyca oraz podejmowanych prób jego reaktywacji.
Łużycem – odmienianym w gwarowej formie – powszechnie nazywano wąski pas urodzajnej ziemi, ciągnący się po obu stronach Wisły poczynając od ujścia Pilicy i Wilgi, aż do ujście Wilanówki i Świdra. Chociaż odrębność ludności żyjącej na tym specyficznym, podmokłym terenie dostrzegano już dawniej (Oskar Kolberg, Stefania Ulanowska), to jednak nigdy nie doczekała się ona bardziej wnikliwego opracowania.
Potrzeba zachowania w pamięci potomnych tradycyjnej kultury ludowej Łużyca wydaje się niezwykle istotna, gdyż zanika praktycznie na naszych oczach. Bliskość Warszawy, modernizacja wsi i ogólna materializacja potrzeb społecznych mieszkańców powoduje, iż świadomość odrębności tej ludności powoli maleje, czy wręcz odchodzi w niepamięć wraz z najstarszymi Łużycokami i Łużycunkami...

 
Jesteś Katalog stron odwiedzającym stronę
 Statystyki
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego