Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Parysów - Historia - Ludowe Towarzystwo Naukowo Kulturalne Garwolin

Przejdź do treści

Menu główne:

Parysów

Prelekcje
27 września 2015 r. mieliśmy przyjemność uczestniczyć w promocji książki dr. Romana Mazka:
 Parysów – dobra ziemskie na południowo – wschodnim Mazowszu w XVI – XIX w.
Roman Mazek ukończył studia historyczne na KUL-u ze specjalizacją pedagogiczną i archiwalną. W 2013 r. uzyskał stopień doktora w Instytucie Historii UP-H w Siedlcach. Pracuje w szkole średniej gdzie uczy historii oraz wiedzy o społeczeństwie. Jest autorem kilku innych książek oraz autorem artykułów zawartych w „Zeszytach Historycznych Ziemi Garwolińskiej”.
Jak pisze we wstępie do tej książki „celem niniejszej pracy jest zbadanie losów prywatnej włości szlacheckiej, stanowiącej zwarty kompleks lasów, wsi i folwarków z centralnie położonym miasteczkiem. Klucz ziemski rodziny Parysów został w dużej mierze ukształtowany w połowie XVI w. i przetrwał, pomimo zmieniających się właścicieli, a także różnej przynależności państwowej, do lat dwudziestych XIX w.”.
Na potrzeby niniejszej pracy kwerendą objęto w sumie dwadzieścia dziewięć ksiąg hipotecznych. Zachowała się prawie kompletna dokumentacja tych akt. Zapoznał się z ogromną ilością dokumentów przechowywanych w wielu archiwach.
Książka zawiera załączniki stanowiące mapy gruntów, drzewo genealogiczne rodziny Parysów oraz tablice genealogiczne rodzin będących właścicielami dóbr oraz ilustracje.
Podczas spotkania Roman Mazek opowiedział nam o swojej książce. Przytoczył wiele ciekawostek, z którymi się zetknął podczas opracowywania materiału. Nie obyło się bez dyskusji, pytań, na które autor odpowiadał. Większość z nas jest pasjonatami historii.
 Dziękujemy Panu Romanowi za to spotkanie w naukowo-historycznej atmosferze.

 
Jesteś Katalog stron odwiedzającym stronę
 Statystyki
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego